MFG No: C11CG93201
SKU No: BY1FRUQLXJ
UPC: 010343945876
MFG. Name: EPSON
Available: 41
Condition: New
General Information
Manufacturer:Epson Corporation
Manufacturer Part Number:C11CG93201
Manufacturer Website Address:http://www.epson.com
Brand Name:Epson
Product Line:WorkForce
Product Model:ST-M3000
Product Name:WorkForce ST-M3000 Monochrome MFP Supertank Printer
Marketing Information:
The Cartridge-Free monochrome MFP printer with ADF and Fax.
Now with 2-year limited warranty.
4-in-1 with ADF, Wireless, Ethernet & PCL: Print / Copy / Scan / Fax
Ink: One 120mL black ink bottle
ISO Print Speed: Black: 20 ISO ppm
Product Type:Laser Multifunction Printer
Technical Information
Multifunction Devices:Copier/Fax/Printer/Scanner
Recommended Use:Plain Paper Print
Print Color Capability:Monochrome
ISO Mono Print Speed (ppm):20
Maximum Print Resolution (dpi):1200 x 2400
Wireless Print Technology:
  • Epson Email Print
  • Wi-Fi Direct
  • Epson iPrint
  • Apple AirPrint
  • Google Cloud Print
  • Epson Remote Print
Duplex Printing:Automatic
Connectivity Technology:Wireless
Interfaces/Ports
USB:Yes
Network & Communication
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Wireless LAN:Yes
Display & Graphics
Screen Size:2.40"
Touchscreen:Yes
Scanner
Scanner Type:Flatbed
Scan Color:Color
Optical Resolution (dpi):1200
Copier
Copier Type:Flatbed
Copy Color:Monochrome
Fax
Fax Color:Monochrome
Media Types & Handling
Media Type:
  • Plain Paper
  • Photo Paper
  • Envelope
Media Size:
  • Letter - 8.50" x 11"
  • Legal - 8.50" x 14"
  • A4 - 8.30" x 11.70"
  • Photo - 4" x 6"
  • 5" x 7"
  • 8" x 10"
  • A6 - 4.10" x 5.80"
  • Half-letter
  • Executive - 10.50" x 7.25"
  • Custom Size - 2.20" x 47.20"
  • Envelope No. 10 - 4.80" x 9.50"
Media Handling:
  • 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity
  • 1 x Output Tray - 100 Sheet Capacity
  • 1 x Manual Feed Slot - 1 Sheet Capacity
  • 1 x Automatic Document Feeder - 30 Sheet Capacity
Standard Input Media Capacity:251 sheets
Power Description
Power Source:AC Supply
Input Voltage:
  • 120 V AC
  • 230 V AC
Physical Characteristics
Form Factor:Desktop
Height:13.6"
Width:14.8"
Depth:13.7"