MFG No: DS-LP-21B-S
SKU No: XAHIUTTB6A
UPC: 5060114798786
MFG. Name: Scanstrut
Available: 12
Condition: New
Stainless Steel Low-Profile Cable Seal for Cables 9-14mm & Connectors Up to Ø21mm
The DS-LP-21B-S Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 9–14 mm (0.3–0.5") and connectors up to Ø21mm (0.83"), ensuring a seamless and impact-resistant solution.
Premium Construction
Low-Profile Design
Watertight Installation
Effortless and Repeat Installations
Features:
  • IP68 Waterproof
  • Designed for 9-14mm cables (0.35"–0.55")
  • UV Resistant
  • Constructed from marine-grade 316 stainless steel
  • No messy sealant, ensuring a tidy finish
  • Simplified installation that saves you time and effort
  • Guaranteed 100% watertight seal
  • Perfect for solar panels, light bars, rooftop electronics, and more
Product Tags
Scanstrut SS Low-Profile Cable Seal f/Cables 9-14mm & Connectors Up to Ø21mm